ORTAOKUL - Velilerimize Tavsiyeler

 • Anasayfa -
 • ORTAOKUL - Velilerimize Tavsiyeler
Velilerimize Tavsiyeler

ORTAOKUL - Velilerimize Tavsiyeler

VELİLERE SESLENİŞ

Anne baba olmak dünyadaki en güzel duygudur. Özellikle çağımızda gittikçe zorlaşan bir sorumluluktur. Teknolojinin ve iletişimin inanılmaz hızla geliştiği bir zaman diliminde kuşaklar arası farkta giderek açılmaktadır. Artık her türlü bilgiye ve belgeye ulaşmak çok kolay. Bu teknolojik devrimin faydalarının yanında zararları da olabilmektedir. Amacımız öncelikle anne-babalara çocuklarıyla ilgili hangi konularda sıkıntı yaşayabileceklerini belirtip eğer sıkıntı yaşıyorlarsa nasıl yardımcı olunabilir, nasıl çözüm bulunabilir bunları belirtmektir.

 

Ders Çalışmayla İlgili Tavsiyeler

 1. Bazı dersleri derste iyi dinleyip daha sonra aralıklarla tekrar etmek ve bol soru çözmek gerekir, yoksa  derslerde başarılı olmak çok güçtür.
 2. Ödev yapma, soru çözme ve kendini eksik gördüğü  konuları tekrar etme başarı için olmazsa olmazdır.
 3. Çok az ve çok fazla uyku öğrenci için zararlıdır. Ortalama 8 – 8.30 saatlik uyku yeterlidir. Çocuklarımızın  düzenli ders çalışabilmesi için buna dikkat etmesi gerekir.
 4. Çocuklarımızın  okula gidiş – dönüş saatleri kontrol edilmelidir. Uzayan dönüşler kontrol edilmezse, eve dönüşler kontrol edilemez biçimde uzayabilir
 5. İnternetin hatalı kullanımı, bilgisayarda ve internette oyun bağımlılığı öğrencilerimizi dersler açısından olumsuz olarak etkilemektedir. Bilgisayarın çocuklarımızın odasında olması yerine salona alınması, hem kontrol hem de daha az kullanma açısından tercih ettiğimiz bir yöntemdir.

 

 

Eğitimle İlgili Genel Tavsiyeler

 1. Öğrenciyi sürekli ders çalışmaya, okula, kursa, etüde zorlamak sağlıklı bir tutum değildir. Bu tarz öğrenciler başarılı olsa bile ileriki yaşlarda ruhsal ya da davranışsal sorunlar yaşayabilir.
 2. Çocuklarımızı belli bir alan ya da mesleğe zorlamak da doğru değildir. Bu öğrencinin başarısızlığı için ileride bir mazeret teşkil edebilir.
 3. Velinin her anlamda başarılı ya da mükemmel olması çocuğunda öyle olacağı anlamına gelmez. Bu durumu göz önünde tutarak öğrencinin özellikle eğitim alanında çok başarılı olacağını sanmak başarısızlık getirebilir.
 4. Aslında öğrencilerin akademik olarak ne derecede başarılı olup olamayacakları 4.5. ve 6. sınıf gibi erken sınıflarda kendini belli etmektedir. Bunun farkına varıp öğrenciyi doğru yönlendirmekte fayda vardır.
 5. Çocuklarımızın belirli bir işe, sanata ya da spora karşı yatkınlığı varsa o alanda desteklemek gerekmektedir.

 

Anne-Baba Çocuk İletişimi ile İlgili Tavsiyeler

 1. Sabırlı olun.
 2. Çocuklarınızı başkalarının çocuklarıyla kıyaslamayın.
 3. Çocuklarınıza mümkün olduğunca az ‘ben senin için şöyle yaptım, böyle yaptım’ cümlesi kullanın.
 4. Çocuklar ağızdan çıkanları değil de daha çok davranışları dikkate alır bunu unutmayın!
 5. Genelde gençler daha duygusal bazen de daha karamsar olabilmektedir. Çocuğunuzla aranızdaki en önemli köprü sevgidir. Gençler başarısız oldukları ya da hata yaptıkları zaman anne-babalarının sevgisini kaybedeceklerini sanabilirler. Çocuklarınıza ayıracağınız en önemli şey zamandır. Birlikte geçirdiğiniz zamanlarda ona sevildiğini ve değerli olduğunu hissettirin.
 6. Çocuklarınızın yaşadığı sıkıntılar ya da olaylar karşısında çok uç tepkiler vermeyin, onları korkutmayın. Bu onların sizden çok başkalarına güvenmesine belkide hatalarını örtmek için daha büyük hatalar yapmalarına neden olacaktır.
 7. Devamsızlık, sınıfta kalma, sigara içme vb. sıkıntı verici konularda aşırı kızmak çok üzülmek bir fayda sağlamaz. Önemli olan bu olayların nedenlerini bulup çocuğun kendine olan güvenini yeniden sağmaktır.

 

 
 
 

Kadromuz

Kurucu

İdari Personel

Öğretmenler