LİSE - Rehberlik

Rehberlik

LİSE - Rehberlik

YKS SINAV SİSTEMİ NEDİR?

Çağımızın en büyük koşusu olan sınavlar bireylerin hayatlarında farklı dönemlerde belirleyici olmaktadır. Bu belirleyicilik kimi zaman bireylerin öğrenim hayatlarına nasıl devam edeceklerini kimi zaman ise aldıkları eğitim-öğretimi meslek hayatlarına nasıl yansıtacaklarını göstermektedir. Burada dikkat edilmesi gereken kavram belirleyiciliktir. Başarının hangi sınavlarda nasıl belirlendiği, karşılaşılan sınavın bireyden neler istediği öncelikle karşınıza çıkan sınavı iyi analiz etmekten geçer. Çünkü her sınav kendi içerisinde farklı kazanımlar ve dinamikler barındırır. Üniversiteye giriş sınavları da bu sınavlardan yalnızca biri olup bireylerin meslek öncesi eğitim-öğretim hayatında çok önemli bir yere sahiptir.

    Ülkemizde 30-31 Haziran 2018’den itibaren Yükseköğretim Kurumları Sınavı üniversiteye geçiş sınavı olarak uygulanmaktadır. Bu tarihten itibaren yapılan sistem değişikliğinde sınav yapısını ve uygulanan sistemi iyi öğrenmek adaylar ve aileleri için büyük önem taşımaktadır. YÖK’ün yaptığı bu sınav iki aşamalı olup art arda belirlenmiş iki günde yapılmaktadır. İlk kısım TYT( Temel Yeterlilik Testi) ikinci kısım ise AYT( Alan Yeterlilik Testi ) olarak karşımıza gelir. Peki bu test gruplarının içeriği nedir?

      Temel Yeterlilik Testi olarak ayrılan kısımda adayların hepsi bölüm ayırt edilmeksizin her test grubundan sorumludur. Baraj sınavı olarak kabul edilen bu kısım tüm adaylar için belirleyici bir özelliğe sahiptir. Çünkü sınava giren bir aday TYT barajı olarak belirlenen 150 puan barajını geçemezse ikinci kısım olan Alan Yeterlilik Sınavı’na girmeye hak kazanamaz. Fakat bu iki sınav da art arda belirlenen iki günde yapıldığı için adaylar başvurular sürerken iki sınava da başvuru yaparlar ve ilk kısımda gereken baraj puanını alamadıkları takdirde AYT puanları hesaplanmaz. Kısaca özetlemek gerekirse TYT ikinci bölüm sınavının ilk anahtarıdır. Ayrıca TYT sonucu elde edinilen puanla adaylar ön lisans ( 2 yıllık bölüm ) bölüm tercihleri yapabilirler. TYT test gruplarında toplamda 120 soru karşımıza çıkar ve verilen süre 135 dakikadır. Genel olarak 9. Sınıf ve 10.sınıf konularından oluşan bu test grubunda soru dağılımı ise şu şekildedir;

 

Türkçe Testi

Temel Matematik Testi

Sosyal Bilimler Testi

Fen Bilimleri Testi

40 soru

40 soru

20 soru

20 soru

     

    Adaylar Temel Yeterlilik Testini bitirdikten bir gün sonra Alan Yeterlilik Testine girdiklerinde kendi bölümlerine ait soruları cevaplarlar. Tek bir kitapçıkta tüm alanlara ait sorular mevcuttur fakat her aday kendi bölümüne ait 80 soruya cevap vermekle yükümlüdür. Bunun için ise verilen süre 180 dakikadır. Adaylar isterlerse diğer puan türlerinin de oluşabilmesi için başka alandaki soruları da cevaplandırabilir. Bahsettiğimiz tek kitapçıktaki alanlar ve soru dağılımları şu şekildedir;

 

Matematik – Fen Grubu

Türkçe- Matematik Grubu

Edebiyat-Sosyal Grubu

Matematik-2 – 40 soru

Matematik-2 – 40 soru

Edebiyat-Sos 1 – 40 soru

Fen Bilimleri – 40 soru

Edebiyat- Sos1- 40 soru

Sosyal Bilimler 2 – 40 soru

 

       Sınav sonucunda sayısal, eşit ağırlık ve sözel olarak 3 puan türü oluşur. Eğer adaylar belirlenen 180 puan barajını geçemezlerse puan türleri oluşmaz. Alan Yeterlilik Sınavı sonucunda koşulları sağlayan adaylar lisans ( 4 yıllık fakülte ) tercihlerini yapmaya hak kazanırlar.

         Tüm bu sistem ve süreç içinde ise sınav sistemini iyi analiz etmek, beklentilere karşı bir çalışma yöntemi geliştirmek ve doğru bir şekilde çalışmak oldukça önemlidir. Bu noktada hangi derse nasıl çalışılır, iki sınav nasıl yönetilir, günü daha verimli nasıl değerlendirebiliriz gibi sorular karşımıza çok çıkar. Eksiklerin belirlenmesi ve seviye tespitinden sonra öğrencilerle her bireye uygun çalışma programı hazırlayarak sürece başlamak en doğrusudur. Motivasyonun yüksek tutulması ve başarıya inanç da bilgi kadar önemlidir. Bireylerin bu anlamada aldığı aile desteği, iyi şekillenmiş öğretmen ve öğrenci ilişkisi süreci yıpratıcı olmaktan uzaklaştırır destekleyici hale getirir. Bu yüzden doğru bir çalışma temposu ve manevi destek paralel ilerlemelidir. Umarız öğrencilerimizin çoğu geçmişte olduğu gibi bu süreçte de en iyi şekilde sınavı göğüsleyecektir.

 

 
 
 

Kadromuz

Kurucu

İdari Personel

Öğretmenler