(252) 212-4227 info@kulvarmugla.com

Anasayfa Rehberlik Rehberlik Hizmetlerimiz

Rehberlik

Rehberlik Hizmetlerimiz

Admin 01/01/1970


REHBERLİK HİZMETLERİ

Tüm çocuklar bizler için özel ve biriciktir…

Rehberlik hizmetleri; bireyin kendini tanıması ve çevre olanaklarını etkili bir şekilde kullanarak topluma aktif,uyum sağlayabilen, başarılı, üretken ve mutlu kişiler olabilmeleri için yapılan yardım hizmetleridir.
Hedefimiz: Eğitim süreci içerisinde çocuklarımızın zihinsel gelişimlerini; gelişim dönemi özelliklerini, bireysel farklılıklarını gözeterek en üst seviyeye taşımak. 
Bunun yanısıra ,duygusal gelişimlerini tamamlaya bilmeleri için; kendilerini tanımalarına, yeteneklerini ve ilgi alanlarını keşfetmelerine, yaşadıkları yaşayacakları problemlere çözüm üretebilmelerine, kendilerine en uygun meslek seçimini yapabilmelerine destek olmaktır.

Temel Hedeflerimiz:
Gizlilik ve güven temellidir
Okul, aile ve çevre işbirliği önemlidir
Birinci derecede bireyin gelişimiyle ilgilidir
Gönüllülük esastır
Tüm öğrencilerimize yöneliktir
Kişilik haklarına, bireysel farklılıklara saygılıdır


Öğrenciye Yönelik Çalışmalar

Bireysel görüşmeler
Bireyi Tanıma Teknikleri
Grup çalışmaları
Oryantasyon
Bilgilendirmek amaçlı afiş, broşür dağıtımı

Sunum ve Seminerler:
İhmal ve istismardan korunma 
Öğrenme stilleri
İletişim becerileri
Akran zorbalığı
Verimli ders çalışma teknikleri
Meslek tanıtımları
Gelişim dönemi özellikleri
Sınav kaygısı
Bilinçli teknoloji kullanımı
Öfke kontrolü
Madde bağımlılığından korunma


Veliye yönelik çalışmalar

Bireysel görüşmeler
Seminer ve sunumlar
İhmal ve istismar farkındalık eğitimi
Aile içi iletişim
Verimli ders çalışma teknikleri
Çocuk ve ergen gelişim dönemleri
Sınav kaygısı
Öfke yönetimi
Akran zorbalığı
Tütün ve madde bağımlılığı
Bilgilendirmek amaçlı afiş, broşür dağıtımı


Öğrenciye Tavsiyeler

VERİMLİ DERS ÇALIŞMA TAKTİKLERİ

TÜRKÇE


Türkçe dersini Anlam Bilgisi ve Dil Bilgisi olarak ele alabilirsiniz.
Anlam Bilgisi ile ilgili çalışmalarınızda;
Soru kökünü okumak ve anlamak çok önemlidir. Aksi taktirde paragrafı birden fazla kez okumak zorunda kalırsınız.
Anlam Bilgisi ie ilgili metni okurken sorulan soru çerçevesinde kilit kelimelerin altını çizmeniz daha dikkatli olmanızı ve cevabı daha çabuk ve doğru bulmanızı sağlayacaktır.
Anlam Bilgisi ile ilgili metni yorumlarken paragrafa bağlı kalmalısınız. Paragrafta yer almayan veya paragraftan dolaylı olarak çıkaracağınız kişisel yorumunuz sizi yanlış cevaba götürür.
Düzenli kitap okumak ve bol soru çözmek bu alanda size inanılmaz katkı sağlayacaktır.
Dil Bilgisi çalışmalarınızda ise;
Dil Bilgisi Türkçe dersinin matematiğidir ve kurallar bellidir.
Bu kuralların yer aldığı kendi alfabenize göre bir defter hazırlayabilirsiniz.
Hazırladığınız defterden öncelikle konu tekrarı yapıp daha sonra soru çözmeye başlarsanız bu kuralları çok daha kalıcı bir şekilde öğreneceğinizden şüpheniz olmasın.

 


MATEMATİK

Matematik bakarak değil yazarak çalışmanız gereken bir derstir. Aksi takdirde nerede ve hangi işlem hatalarını yaptığınızı göremezsiniz. Dolayısıyla da aynı hataları tekrar tekrar yapmaya devam edeceksinizdir.

Matematik dersinde konu tekrarı çalışması yaparken öncelikle ihtiyacınız olduğunda kolaylıkla bulabileceğiniz  yanlızca formüllerin olduğu bir defter hazırlamanız oldukça işinize yarayacaktır.


Konu tekrarı çalışmasında ders içerisinde çözülen örnekleri kendiniz çözmeye çalışmalısınız. Şayet çözemiyorsanız konuyu tam olarak anlamamışsınız demektir ve elinize bir soru bankası alıp soru çözmek, sizi
 ‘ Ben matematik yapamıyorum. ‘ düşüncesine itecektir. Dolayısıyla konu çalışmanızı yapıp anlamadığınız noktaları öğretmenlerinize  sorarak öğrendikten sonra o konudan soru çözmeye başlamalısınız.


Matematik öğrenmek sabır gerektirir. Bisiklete binmek gibidir. Deneyerek ve yaşayarak öğrenirsiniz. Bu nedenle bol soru çözüp pratik yapmak matematik dersinde her geçen gün daha başarılı olmanızı sağlayacaktır.

FEN BİLGİSİ


Fen Bilgisi dersi tıpkı matematik dersi gibi deneyerek, yaşayarak ve bol soru çözülerek öğrenilmesi gereken bir derstir. Özellikle soru çözerek pratik yapmak önemlidir çünkü diğer branşlardan farklı olarak en fazla farklı soru tipine sahip derstir.

Fen Bilgisi dersi içerisinde Fizik, Kimya ve Biyoloji olmak üzere üç farklı alan bulunmaktadır. Dolayısıyla da oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Ve konu tekrarı yapmak ve bilgileri kalıcı hale getirebilmek bu noktada çok önemlidir. Aksi taktirde unutabilme olasılığınız artar.


Konu tekrarı yaparak bilgileri kalıcı hale getirebilmek için ders içerisinde iyi dinleyip aldığınız notları akılınızda kalacak şekilde formülize etmek veya görsellerle destekleyip simgeleştirmek oldukça işinize yarayacaktır.

Fizik konuları Fen Bilimleri dersinin matematiğidir. Dolayısıyla matematik dersinde olduğu gibi ders içerisinde çözülen örnek soruları tekrar çözmeye çalışmanız konunun anlamadığınız yerlerinin ortaya çıkmasında size klavuz olacaktır.


Kimya konuları yaşam içerisinde karşılaştığınız bilgileri içerdiğinden deneyleyerek ve ya görsellerle destekleyerek daha kalıcı hale gelir.

Biyoloji konuları da aynı şekilde kendinizden de örnekleyebileceğiniz konular içerir ve görsellerle destekleyip simgeleştirirseniz kolaylıkla öğrenebilirsiniz.


İNKİLAP TARİHİ


İnkilap tarihi dersi yakın geçmiş zaman olsada geniş bir konu yelpazesine sahip olduğundan ve çok fazla ayrıntılı bilgi barındırdığından bu bilgileri hatırlamakta çoğu zaman güçlük çekebilirsiniz. Dolayısıyla bu bilgileri kalıcı hale getirebilmek adına düzenli konu tekrarı bu alanda çok daha önemlidir. 

Diğer sözel alanlarda olduğu gibi İnkilap Tarihi dersi de nankördür. Doğru yaptığınızdan emin olduğunuz bir soruyu yanlış yapmış olabilirsiniz ve ya eğer bu çoktan seçmeli bir soru ise bütün şıklar size doğruymuş gibi gelebilir. Bu sorunların üstesinden gelebilmek adına konulara hakim olmanız ve doğru yorumlamanız önemlidir. Unutmayın metinleri ve verilen bilgileri yorumlarken kendi koşullarınızla ve zamanınızla değil o olayların yaşandığı koşullarla ve zaman ile değerlendirmelisiniz. Bu yüzden olayların yaşandığı dönemin özelliklerine ve toplumsal yapısına hakim olmanız gerekmektedir.


İnkilap Tarihi için yaptığınız konu tekrarı çalışmalarınızda ders içerisinde öğretmeninizi iyi dinleyip anladığınız şekilde kendi alfabenize göre not almalısınız. Böylelikle okuyarak yapacağınız konu tekrarlarını çok daha iyi anlayarak yapmış olacaksınız. Bilmediğiniz kelimeleri ve yapılan anlaşma maddelerinin yer aldığı unuttuğunuzda kolaylıkla bulabileceğiniz bir defter hazırlayın. Hazırladığınız bu defter sizin İnkilap Tarihi sözlüğünüz olacak ve size rehber olacaktır.

Konu tekrarı çalışmalarınızda konuyu anladığınızdan emin olduktan sonra ayna karşısına geçip sanki bir sınıfa anlatıyormuş gibi konuyu kendi kendinize anlatmanız veya ailenize bir sunum yapmanız çalıştığınız konuyu daha iyi ve eğlenceli bir yolla  öğrenmenizi sağlayacaktır.


Elbette bu ders ile ilgili çözeceğiniz sorular da yeni bilgiler edinmenizde ve bu alanla ilgili soru tipi öğrenmenizde oldukça işinize yarayacaktır.  

 

İNGİLİZCE


İngilizce dersinin Gramer ve Kelime bilgisinden oluştuğunu söyleyebiliriz. Şu durumda İngilizcenin matematiğinin de Gramer olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Gramer ile ilgili tekrarlarınızda günlük öğrendiğiniz gramer bilgilerini formülize edip kendinize ingilizce formülleri defteri hazırlayabilirsiniz. Bu defterden yapacağınız tekrarlar daha kolay öğrenmenizi sağlayacaktır. Bu tekrarlardan sonra çözeceğiniz testleri kolaylıkla yapacağınızı göreceksiniz.

Kelime Bilgisi çalışmanın en güzel yolu her ünite bitiminde kendinize ünite ünite kelimelerin yer aldığı bir sözlük hazırlamaktır. 

Elbette bu kelimeleri yetenekli olun veya olamayın kendi çizimlerinizle resmederseniz hem eğlenir hemde kelimeleri zihninizde daha kalıcı hale getirebilirsiniz. Üstelik doğru yazımları ile ilgili de kendinizi yetiştirmiş olursunuz.

Kelime Bilgisi ile ilgili yapılan çalışmalar arasında ingilizce kelimelerden oluşan resimli hafıza kartı hazırlamak, tombala hazırlamak ve oynamakta seçenekler arasında. 

Ayrıca bir kelimeyi öğrenirken zıt anlamlısı veya eş anlamlısı ile birlikte öğrenmenizde kelimeyi öğrenmenizi kolaylaştırabilir ve daha fazla kelime öğrenmenizi sağlayabilir.


Elbette bu alanla ilgili bol soru çözümü yapmayı ve soru tipi öğrenmeyi unutmayınız.

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi yapısı gereği çok fazla soyut bilgi, kavram ve ilke içerdiğinden ezberlendiği taktirde unutulacak bir derstir. Dolayısıyla dersi iyi dinlemek ve maddeler halinde notlar tutmak bu ders ile ilgili öğrenmeyi kalıcı hale getirecektir.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sınavlarında genellikle Türkçedeki Anlam Bilgisi soruları gibi yorum soruları sorulmaktatır. 

Bu tarzda soruları cevaplarken  İnkilap Tarihi dersi soru çözümlerinizde de olduğu gibi kendi koşullarınız ve şartlarınız ve hatta kişisel yorumunuza dayalı değil paragrafa bağlı kalarak o dönemin koşulları ve şartları çerçevesinde cevaplamalısınız.


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde soruları doğru cevaplayabilmenin bir başka yolu da dersi iyi dinleyip not almanın dışında metin içerisinde ve ya o üniteyi işlerken karşılaştığınız,  anlamını bilmediğiniz her kelime ile ilgili tıpkı İngilizce dersinde olduğu gibi bir sözlük hazırlamaktır.

Tüm bunların yanı sıra konu tekrarı çalışmalarınızı yaptıktan sonra çalıştığınız konu ile ilgili soru çözümü bilgilerinizi daha da kalıcı hale getirecektir.


VELİLERE TAVSİYELER

 

VELİLERE SESLENİŞ 


Anne baba olmak dünyadaki en güzel duygudur. Özellikle çağımızda gittikçe zorlaşan bir sorumluluktur. Teknolojinin ve iletişimin inanılmaz hızla geliştiği bir zaman diliminde kuşaklar arası farkta giderek açılmaktadır. Artık her türlü bilgiye ve belgeye ulaşmak çok kolay. Bu teknolojik devrimin faydalarının yanında zararları da olabilmektedir. 

Amacımız öncelikle anne-babalara çocuklarıyla ilgili hangi konularda sıkıntı yaşayabileceklerini belirtip eğer sıkıntı yaşıyorlarsa nasıl yardımcı olunabilir, nasıl çözüm bulunabilir bunları belirtmektir.

 

Ders Çalışmayla İlgili Tavsiyeler


Bazı dersleri derste iyi dinleyip daha sonra aralıklarla tekrar etmek ve bol soru çözmek gerekir, yoksa  derslerde başarılı olmak çok güçtür.
Ödev yapma, soru çözme ve kendini eksik gördüğü  konuları tekrar etme başarı için olmazsa olmazdır. 
Çok az ve çok fazla uyku öğrenci için zararlıdır. Ortalama 8 – 8.30 saatlik uyku yeterlidir. Çocuklarımızın  düzenli ders çalışabilmesi için buna dikkat etmesi gerekir.
Çocuklarımızın  okula gidiş – dönüş saatleri kontrol edilmelidir. 

Uzayan dönüşler kontrol edilmezse, eve dönüşler kontrol edilemez biçimde uzayabilir
İnternetin hatalı kullanımı, bilgisayarda ve internette oyun bağımlılığı öğrencilerimizi dersler açısından olumsuz olarak etkilemektedir. Bilgisayarın çocuklarımızın odasında olması yerine salona alınması, hem kontrol hem de daha az kullanma açısından tercih ettiğimiz bir yöntemdir.

 

Eğitimle İlgili Genel Tavsiyeler


Öğrenciyi sürekli ders çalışmaya, okula, kursa, etüde zorlamak sağlıklı bir tutum değildir. Bu tarz öğrenciler başarılı olsa bile ileriki yaşlarda ruhsal ya da davranışsal sorunlar yaşayabilir.
Çocuklarımızı belli bir alan ya da mesleğe zorlamak da doğru değildir. 

Bu öğrencinin başarısızlığı için ileride bir mazeret teşkil edebilir.
Velinin her anlamda başarılı ya da mükemmel olması çocuğunda öyle olacağı anlamına gelmez. Bu durumu göz önünde tutarak öğrencinin özellikle eğitim alanında çok başarılı olacağını sanmak başarısızlık getirebilir.
Aslında öğrencilerin akademik olarak ne derecede başarılı olup olamayacakları 4.5. ve 6. sınıf gibi erken sınıflarda kendini belli etmektedir. 

Bunun farkına varıp öğrenciyi doğru yönlendirmekte fayda vardır.
Çocuklarımızın belirli bir işe, sanata ya da spora karşı yatkınlığı varsa o alanda desteklemek gerekmektedir.

 


Anne-Baba Çocuk İletişimi ile İlgili Tavsiyeler


Sabırlı olun.
Çocuklarınızı başkalarının çocuklarıyla kıyaslamayın.
Çocuklarınıza mümkün olduğunca az ‘ben senin için şöyle yaptım, böyle yaptım’ cümlesi kullanın.
Çocuklar ağızdan çıkanları değil de daha çok davranışları dikkate alır bunu unutmayın!
Genelde gençler daha duygusal bazen de daha karamsar olabilmektedir. Çocuğunuzla aranızdaki en önemli köprü sevgidir.

Gençler başarısız oldukları ya da hata yaptıkları zaman anne-babalarının sevgisini kaybedeceklerini sanabilirler. Çocuklarınıza ayıracağınız en önemli şey zamandır. Birlikte geçirdiğiniz zamanlarda ona sevildiğini ve değerli olduğunu hissettirin.
Çocuklarınızın yaşadığı sıkıntılar ya da olaylar karşısında çok uç tepkiler vermeyin, onları korkutmayın. Bu onların sizden çok başkalarına güvenmesine belkide hatalarını örtmek için daha büyük hatalar yapmalarına neden olacaktır.
Devamsızlık, sınıfta kalma, sigara içme vb. sıkıntı verici konularda aşırı kızmak çok üzülmek bir fayda sağlamaz. Önemli olan bu olayların nedenlerini bulup çocuğun kendine olan güvenini yeniden sağmaktır.

 

Genel Tavsiyeler


Öğrencilerimizin televizyon (diziler, magazin vb programlar), sosyal medya vb. konulara çok zaman ayırmaması bunlara bağımlı hale gelmemesi konusunda velilerin uyanık olması gerekir.
Çocuklarımızın  zamanla dünyaya bakışı ve farkındalıkları değişmeye başlar. Bu değişimin sağlıklı şekilde olabilmesi için velinin aşırı tutumlardan ( çok özgür bırakmak yada çocuğu çok sıkmak gibi) kaçınarak dengeli bir yol bulması gerekir.


Özellikle belli dönemlerde akran baskısı çok sık görünür ve genellikle akranlar arkadaşlarını kendilerine benzetmeye çalışır. Velinin bunun farkına vararak öğrencinin arkadaş çevrisine dikkat etmesi faydalı olabilir.
Özellikle sigara gibi bağımlılık yapan maddeler başlama yaşı ortaokul yaşlarına kadar düşmektedir, bu konularda bilgili olmak gerekir.


Çocuğunuz eğer çevresi ve okuluyla ilgili sıkıntılar yaşıyorsa olaylara tarafsız gözle bakmaya çalışın ve çocuğunuza da bunu hissettirin. Ailenin verdiği aşırı güven ve koşulsuz destekle sürekli kendini haklı gören çocuk belli bir aşamadan sonra bu tutumunu aileye karşıda kullanacaktır.


Bireylerde gençlik yaşlarında akılcı sağduyulu davranışlar gelişmemiştir. Bu tarz davranışların gelişmesi ve yetişkin seviyesine çıkması için zaman ve tecrübe gerekir. Bundan dolayı çocuklarınızda bazen yalan söyleme, aşırı sinirli olma, karşı gelme, kavga etme vb istenmeyen davranışlar olabilir. Böyle durumlarda paniğe kapılmayın, çocuklarınıza sağlıklı düşünme ve davranma konusunda yardımcı olun.